Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Mobilní zařízení na táboře

V dnešní době je samozřejmostí, že už i malé děti používají mobilní telefony plné různých her a aplikací. Je těžké, až skoro nemožné, je od těchto zařízení na chvíli odtrhnout a donutit je jít hrát nějakou hru, natož takovou, při které se musí hýbat. Elektronické hry jim totiž dávají zažít vše, po čem emočně prahnou – vítězství, tvořivost, soutěživost a sounáležitost. Ale co jim chybí, je pohyb. Ten je ovšem nesmírně důležitý. Nemám iluze, že by náš svět mobilní chytré telefony či jiná zařízení v dohledné době opustily. Spíše naopak. Náš svět bude elektronikou čím dál tím víc prošpikován. A my se tomuto trendu budeme muset přizpůsobit.

Takže jediné řešení je tyto světy spojit. Nebrat dětem mobily z ruky, ale nabídnout jim takové aktivity, při kterých ani nepostřehnou, že ušly několik kilometrů a třeba se i zapotily. Při troše snahy můžeme pro děti najít či sami vymyslet takové aktivity, které je zaujmou, budou při nich používat mobilní zařízení, naučí se využívat užitečné aplikace, budou se u toho hýbat a ještě si při tom něco naučí.

Takovéto aktivity mohou být třeba i součástí prázdninového tábora. Na tomto odkazu (https://clanky.rvp.cz/clanek/c/ZVP/21833/VYUZITI-MOBILNICH-ZARIZENI-NA-TABORE.html/) se můžete inspirovat nebo podle něj rovnou vyzkoušet pár aktivit, které už s dětmi někdo dělal. Nejen, že se děti budou bavit, ale zároveň si při těchto aktivitách i rozvinou v poslední době tolik probíranou digitální gramotnost, která je tam zastoupena v těchto tematických oblastech:

  • Zapojení do společnosti prostřednictvím DT
  • Každodenní život s technologiemi
  • Tvorba nového digitálního obsahu (fotoaparát)
  • Interakce prostřednictvím DT (sociální sítě)

Záleží pouze na věku a na nápadu, jak technologie využít k pohybu a k rozvinutí nějaké té dovednosti či gramotnosti.