Metodika RVP_VT21

img00011

     Tento týden jsme se zabývali metodikou a co k tomu říci? Určitě mě při této lekci napadla spousta nových nápadů. Pečlivě jsem si projela webquesty a některé z nich mám v plánu ve výuce použít. Projektová výuka se mi jako taková velmi libí, ovšem často narážím na nedostatek času. V tuto chvíli se snažím vytvořit a rozjet určité projekty na občanskou výchovu, kde se ten prostor sám nabízí, ale v dějepise mě omezují právě problémy s nedostatkem času. Každopádně se zatím u dětí objevují velmi kladné ohlasy, takže si myslím, že jdu správnou cestou. Také přikládám fotografii z projektu, který jsem dělala loni s devátými ročníky – 60. léta. Propojili jsme hudební výchovu – koncert, výtvarnou výchovu – kostýmy, angličtina – tvorba plakátů a dějepis.

     Další inspirací, kterou jsem načerpala, je určitě nebát se práce dětí zveřejňovat. Ovšem u tohoto se opravdu bojím, ať už se to týká autorských práv nebo reakcí rodičů – učím sice krátce, ale ze strany rodičů už jsem se setkala s ledasčím. I z tohoto důvodu zatím nevyvěšuji práce svých dětí na internet. Např. v hodině OV si připravíme sehraní scének na určité téma. Tuto scénku natočím na kameru a pak si ji s dětmi pustíme a rozebíráme – co bylo dobře, co by šlo zlepšit, co bylo zbytečné, celkový smysl scénky atd. V okamžiku, kdy to začínám točit, a děti vědí, že scénku uvidí zpětně, plus ji pouštím pro srovnání i v paralelní třídě, začínají to brát opravdu vážně a na úkol se připraví. Myslím si, že v případě, kdybych umístila natočenou scénku na internet, kde by se mohli podívat na práci svých dětí rodiče nebo i další studenti dostala by jejich práce další nový rozměr, ale zatím, jak jsem se výše zmiňovala, mám z toho lehké obavy.

     Tento rok se nám na škole rozjíždí nový školní časopis, takže mám v plánu, alespoň tištěné práce svých dětí zveřejňovat v něm .

     Dále bych ještě chtěla doporučit tento prográmek pro tvorbu komiksů – děti v něm velmi rádi pracují, zajímavé je využití hlavně pro jazykáře http://www.toondoo.com/

     Takže, děkuji za inspiraci!

     Ještě přikládám odkaz na vzdělávací aktivity – společenskovědní předměty   http://www.spomocnik.cz/pub/SocStudLAT_CZ.pdf